Cookie Consent by PrivacyPolicies.com

Heppiskola Gyermekeiért Alapítvány | Adószámunk: 18513301-1-04 | Számlaszámunk: 53200077-11092722

Délvidéki barangoláson a békési diákok (Határtalanul 2025)

Csodálatos emlékekkel érkeztek haza iskolánk diákjai az idei  HATÁRTALANUL kirándulásról. Ez derült ki, amikor bemutatták azokat beszámolókat, amelyeket saját fotóikkal illusztrálva tartottak meg a közösségi termeben. A bemutatóra meginvitálták  a 6. évfolyamos tanulóinkat, hogy kedvet szerezzenek a pályázati lehetőség kihasználására jövőre. Elsőként a  projektvezető: Ráczné Erdei Krisztina tartott egy rövid bevezetőt, amelyben bemutatta a kirándulást. Idén  Szabadkától Fiuméig keresték fel a magyar emlékhelyeket a Dr. Hepp Ferenc Általános Iskola 7. évfolyamos diákjai. A HAT-KP-1-2024/1-000614 pályázati számú út szervezője a Csillagösvény Utazási Iroda volt, melynek képviselője Hanyi Zsolt idegenvezető rengeteg értékes és érdekes információval látta el a csoportot az érintett településeken.

1. nap:

Hajdújárás magyar iskoláját felkeresve átadtuk a Hungarikumnak számító békési szilvalekváros papucsot, majd az udvaron kosárlabdáztak és fociztak a két iskola diákjai. Ezután várt ránk Palics, ahol a tónál sétáltunk, megismerve a Vermes Lajos által létrehozott Palicsi Olimpia történét. Az állatkertben a gyerekek kedvük szerint sétálhattak, ahol 75 állatfaj tekinthető meg.  A szabadkai városnézés során a szecessziós városháza megtekintése után koszorút helyeztünk el Mátyás király szobránál. Felkerestük Kosztolányi Dezső szobrát, a gimnázium előtt, ahol Kiss Zoé a Hajnali részegség című verset szavalta el.

A szabadkai Magyar Folklór Központban a magyar népművészet és hagyományőrzés gazdag világát ismertük meg. Este a szállásunkra érkezve a Kátai tanyát működtető család vendégszeretetét élvezhettük. E sorok írója hajnali 4 után kelt, hiszen a tyúkudvar kakasai riadót fújtak napfelkeltekor. Bőséges reggeli után vágtunk neki a következő napnak.ap

2. nap

 Vukovárra érve a délszláv háborúk egyik ikonikus városában álltunk meg, ahol máig sok házon látni golyó és repesz nyomokat. Megtekintettük a vukovári víztornyot, amely a délszláv háború horvát jelképévé vált.

A Dráván-partjához érve jutottunk el Eszékre, ahol valamikor az a török fahíd állott, amelyet Zrínyi Miklós égetett fel. Ellátogattunk a várdaróci tájházba, ahol megismerhetjük a baranyai magyarság hagyományaiból a „kakasütést”.

Felkerestük Juhász Sándor pincészetét, és annak múzeumszerű udvarán ismerkedtünk a szőlő feldolgozás folyamatával.

Este érkeztünk a pélmonostori szállásunkra,ahol  a Magyar Ház működtetői vártak bennünket. A vacsora mellett meséltek a közösségi összefogásból működtetett Magyar Ház munkájáról.

3.nap

A horvát fővárost kerestük fel a reggeli indulás után. Meglátogattuk a Káptalandombi székesegyházat és a Szent István-kápolnát, ahol Szent László koronázási palástját őrzik, valamint Erdődy Tamás, Frangepán Ferenc és Zrínyi Péter sírját. Innen a Felsővárosba (Gradac) sétálunk: Jellasics tér, lovas szobor, majd az Öreg kapun át a Szent Márk térre, ahol a horvát országgyűlés és a Zsolnai cseréppel díszített templom található.

2025. júnus 4-én különleges helyszínen tartottuk meg a Nemzeti összetartozás napját. A Zágrábban működő Liszt Ferenc Kulturális Intézetben fogadták a csoportunkat.

Siklósi Beáta, kulturális attasé mutatta be a diákoknak az intézetben folyó munkát. Ezután tanulóink irodalmi színpadon  emlékeztek a trianoni békediktátum fájó rendelkezésére, mellyel milliónyi magyar került határon kívülre. A megemlékezés szívhez szóló volt, mely közös énekléssel zárult: szólt a Nélküled, az Ismerős arcok zenekartól.

4-5. nap

Az utazásunk a Fiuméhez közeli szálláson telt.  Selcén élvezhettük a nyarat és a tengert. Természetesen itt is kirándultunk. Elsőként Fiuméhez tartozó Tersattoba látogattunk. A Tersattoi Mária búcsújáró templom kápolnájában  magyar hadihajók (a Szent István, Viribus, Unitis, stb.) makettjeit, festményeit csodáltuk meg. Másnap „tengerre magyar”  felkiáltással indultunk hajókázni.  A hullámok tetejéről nézhettük a Krk-sziget hídját, Kraljevica városát, a Zrínyi-Frangepán kastélyt. Ezután abbáziai sétánk során csak ámultunk a csodás kastélyokon és a hozzáfűződő magyar emlékeken. Délutánjaink a tengerparton strandolással telt, hiszen nyári meleggel ajándékozott megbennünket az Adriai-tenger.

6. nap

A hazaindulás napjára is maradt látnivaló. Varasdot kerestük fel. amely város mintegy 20 évig Horvátország fővárosa volt. Városnézésünk során felkeressük az Erdődyek várkastélyát és tettünk egy sétát Európa talán legszebb barokk belvárosában. Olyan szerencsések voltunk, hogy a díszőrséget is láthattuk, akik korabeli öltözékben sütötték el az ágyút, pontban délben.

Csáktornya a Zrínyiek sasfészke volt, ahol elsétálunk a Szent Jeromos szlavóniai származású szentünk szobrához, - ő egyébként a pedagógusok védőszentje is. Zrínyi Miklós teljes alakos szobránál megálltunk emlékezni, ahol ismét koszorút helyeztek el a diákok.

Szerencsésen érkeztünk meg az utunkról az iskola parkolójába, ahol a szülők már nagyon várták a gyerekeket.  Köszönettel tartozom mindenkinek, aki segített az út során, így kísérőinknek: Vidáné Endrődy Ildikó, Samu Hedvig, Nagyné Hidvégi Mária pedagógusoknak, valamint Varga Anikó iskolatitkárnak. Végül, de nem utolsó sorban a Bethlen Gábor Alapkezelő programnak, mely lehetővé teszi a Határtalanul pályázattal ezeket a tanulmányi utakat.

Ráczné Erdei Krisztina





Galéria:


Képek megtekintéséhez kattintson ide

Az oldalon található PDF állományok megnyitásához ajánlott az Acrobat Reader (PC) | play store 0 | app store 1 | nevű alkalmazás! | Bárminemű észrevétele van weboldalunkon, kérjük írjon nekünk e-mailt.

nagy logo2